Ubezpieczenia komunikacyjne - Ubezpieczenia Pasłęk

Ubezpieczenia komunikacyjne

OC - ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu.

  • Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem wyrządziła szkodę związaną z ruchem tego pojazdu.
  • Ubezpieczenie to chroni posiadacza pojazdu przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych tym pojazdem osobom trzecim. Zakład ubezpieczeń wypłaca za posiadacza pojazdu odszkodowanie na rzecz poszkodowanego.
  • Ubezpieczenie OC chroni, zatem z jednej strony majątek sprawcy szkody, z drugiej natomiast gwarantuje poszkodowanemu zaspokojenie jego roszczeń.
  • W związku z faktem, iż warunki dla wszystkich obowiązkowych umów ubezpieczenia regulowane są przez ten sam akt prawny nie ma znaczenia w jakim towarzystwie zostanie zawarta - w tym przypadku decyduje głównie cena polisy.

 

Warto wiedzieć:
Zasady dotyczące umów ubezpieczenia obowiązkowego OC z okresem odpowiedzialności od dnia  11 lutego 2012 roku

 

Wypowiedzenie umowy
Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa ubezpieczenia na kolejne 12 miesięcy (klauzula prolongacyjna).

Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, jeżeli nie została opłacona w całości określona w umowie  składka za mijający okres 12 miesięcy.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia musi być złożone na piśmie. W przypadku nadania przesyłki listowej, dniem złożenia wypowiedzenia jest dzień jej nadania w placówce operatora publicznego (Poczta Polska). W przypadku złożenia wypowiedzenia agentowi, dniem złożenia wypowiedzenia jest dzień otrzymania wypowiedzenia na piśmie przez agenta.

 

Podwójne ubezpieczenie

Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń umowę zawartą w trybie automatycznego wznowienia może być przez niego wypowiedziana na piśmie z oświadczeniem, że jest w tym samym czasie ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń.

Umową zawartą w trybie automatycznego wznowienia jest umowa nie wypowiedziana przez posiadacza pojazdu i zawarta  bez składania przez posiadacza pojazdu wniosku o ubezpieczenie (polisa przesłana bezpośrednio przez jednostkę organizacyjna ubezpieczyciela).  Umową automatycznie wznowioną nie jest umowa zawarta na wniosek posiadacza pojazdu za pośrednictwem agenta ubezpieczeniowego lub w jednostce organizacyjnej towarzystwa ubezpieczeń. W  przypadku wypowiedzenia umowy automatycznie wznowionej zakład ubezpieczeń może żądać zapłaty składki ubezpieczeniowej za okres, przez który ponosił odpowiedzialność.

 

AC - ubezpieczenia Auto Casco pojazdów mechanicznych

Ubezpieczenie AC jest dobrowolnym ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni pojazd ubezpieczającego przed szkodami, których sam jest sprawcą oraz przed kradzieżą i aktami wandalizmu dokonanymi na ubezpieczonym pojeździe. Porównując ogólne warunki ubezpieczeń (OWU) poszczególnych firm ubezpieczeniowych na rynku spotkać się można głównie z dwoma wariantami AC dotyczącymi systemu likwidacji ewentualnej szkody do których należy zaliczyć:

  • wariant kosztorysowy
  • wariant serwisowy

 

Różnica polega przede wszystkim na systemie wypłaty odszkodowania oraz cenie. W wariancie kosztorysowym, który jest znacznie tańszy ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie na podstawie kosztorysu wyliczonego w oparciu o OWU. I w tym miejscu trzeba zaznaczyć, że często wysokość tak ustalonego odszkodowania nie pozwala na przywrócenie pojazdu do stanu z przed szkody bowiem zgodnie z OWU ubezpieczyciel może np. zastosować w kosztorysie ceny części zamiennych pochodzących od alternatywnych wytwórców tzw. zamienniki, których jakość jak i cena przeważnie znacznie odbiega od części oryginalnych lub też zastosować amortyzację na części zakwalifikowane do wymiany (najczęściej potrącenie sięga 50% wartości części oryginalnych nowych). Również stawki za 1 roboczo-godzinę ustalone w OWU w przypadku kosztorysowego rozliczenia szkody kształtuję się przeważnie w wysokości 50 % wartości stawek stosowanych przez ASO danej marki pojazdu na rynku lokalnym.

 

Wariant serwisowy jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem lecz droższym, zwłaszcza gdy posiadamy w miarę nowe auto, ponieważ mamy możliwość naprawy pojazdu w autoryzowanym serwisie. Większość Towarzystw oferuje możliwość likwidacji szkody również w tzw systemie bezgotówkowym co pozwala nam na brak konieczności angażowania własnych środków finansowych. Wówczas rozliczenie szkody następuje bezpośrednio na linii ubezpieczyciel – serwis. Różnica w wysokości składki pomiędzy wariantem kosztorysowym a serwisowym może wynosić nawet 30 - 40%.

 

Zakres ubezpieczenia obejmuje:

  • zniszczenie lub uszkodzenie spowodowane zderzeniem z innym pojazdem, osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się na zewnątrz pojazdu,
  • szkody powstałych na skutek powodzi, zatopienia, piorunu, pożaru, wybuchu, gradu, lub innych sił przyrody,
  • kradzież pojazdu, jego części lub wyposażenia dodatkowego,
  • uszkodzenie pojazdu lub jego wyposażenia przez osoby trzecie (dewastacja).

 

Niektóre Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują zakres ALL RISK oznacza to, że odpowiadają za wszystkie zdarzenia, które nie znalazły się w katalogu wyłączeń. Dodatkową korzyścią jest możliwość włączenia różnych ryzyk dodatkowych, a także możliwość indywidualnego kształtowania warunków ubezpieczenia i ceny, dzięki zmniejszaniu ochrony za niższą składkę. Polega to na udziale właściciela pojazdu w szkodzie w wysokości np. 10 lub 20% wartości szkody, dzięki czemu ubezpieczający otrzymuje odpowiednią obniżkę składki.

 

Warto wiedzieć:

Zasady realizacji umowy ubezpieczenia AC regulują ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) ustalane przez zakład ubezpieczeń z którym podpisujemy polisę, jednakże cześć zapisów określonych w OWU wielu firm jest bardzo podobna bądź jednakowa.

 

Poniżej podajemy przykłady takich regulacji:

  • brak zapłaty składki w terminie określonym w polisie nie powoduje rozwiązania umowy ubezpieczenia
  • odszkodowania nie przysługuje jeżeli kierujący pojazdem w chwili zdarzenia znajdował się pod wpływem alkoholu lub nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem
  • brak aktualnych badań technicznych pojazdu może również skutkować odmową wypłaty odszkodowania
  • w przypadku zagubienia kluczyków do pojazdu, należy powiadomić o tym fakcie Towarzystwo Ubezpieczeń oraz wymienić zamki na nowe, ponieważ w przeciwnym wypadku spotkasz się z odmową wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży pojazdu lub jego części bądź wyposażenia